Šlapetův rybářský deník

Online report ze svazove piskovny

21.9.2016 NOVINKA Trvalý odkaz

Ahoj pratele, je neuveritelne, ze byl tento blog zabit jiz pred sedmi lety. Nyni jej chci ozivit prvnimi clanky. Nejprve bych rad dodal, ze nejsem nikym sponzorovan ani jinak podporovan rybarskymi znackami, ktere se budou v reportu objevovat.

Muzete se tesit na nekolik zprav od vody z kazdeho dne psanych z telefonu, vcetne pripravy krmeni, montaze a ruznych druhu rybolovu. Pokusim se odkryt veskera vetsi ci mensi tajemstvi, ktera v dobe internetove uz bohuzel tajemstvim nejsou.

Neco o reviru: jedna se o svazovou vodu s piscitym az bahnitym dnem a rasou na dne. Je zde zakaz jakychkoliv plavidel, ale v mem dosahu bude lehka vyvisenina, na kterou budu smerovat svoje usili. Vodu jsem kvuli zvysenemu rybarskemu tlaku prestal temer navstevovat, ale mel jsem zde i dny, kdy se podivalo na breh nekolik ryb k patnacti kilogramum. To byla ovsem doba, kdy jsem chytat na vlastnorucne stavene recepty, ze kterych zbyl uz jen jeden...uvidime jak si zde povedou komercni koule.

Zakladni plan je rozkrmit misto psenici, konopim a repkou. Samozrejmosti budou 8mm peletky a vse bude zasypane tajnymi prisadami, ktere se dostete snad zitra :)))

 

Jsem zvedavy sam na sebe, jak budu plnit sliby clanku a fotek a take hodne zvedavy na ulovky. 

 

Petruv zdar a zitra!

 

Průměrná známka: 1,00

Komentář ke článku (0)

Lehká položená

14.4.2009 NOVINKA Položená, Trvalý odkaz

 1. Ahoj ,ahoj...po nějaké době jsem si udělal čas a rozhodl se napsat další článek ,tentokrát o způsobu ,kterým nejspíše začínala většina dnešních "moderních" rybářů i já tak začínal a musím uznat ,že se k této metodě ještě velmi rád vracím ,sice už to nejsou teleskopy , " plasťáky " navijáky a háčky co jsem našel doma, ale pořád to má to své kouzlo ,kouzlo šponujícího se vlasce s červenou bambulkou nazývající se " předšpičkáč ".
 2. Náčiní není složité ani nijak finančně náročné a o to tady jde , důležitá je délka prutů ,aby jsme se vešli i na místa kam se s matchkou nebo feederem nedostaneme a když už jo, tak se budeme jen trápit. Mám na mysli motání vlasce o suché větvičky , sekání do stromů a jiné, zbytečné problémy a problémky, které určitě alespoň trochu znáte. No nějak jsem odbočil od tématu , a proto se vrátím, k již zmiňovanému, náčiní. Osobně používám vláčecí 2-díl s gramáží do 25gramů, požitek z ulovené ryby je o to krásnější a víc si ho užijete. Navijáček není důležité moc vybírat, bude Vám stačit jakýkoli naviják s cívkou od vel. 1000 do 4000 , ale když bude větší ,či menší ,nebude to tolik vadit. Vlasec volíme podle vody a velikosti ryb ,ale ideál je zhruba 0,22 zvládne i větší rybu a i nějaký ten klacek s ní vytáhnete ,přesto na něj nachytáte a nemusíte se bát ,že bude ve vodě málo poddajný ,či ,že bude vidět. Háčky volím ve velikosti 10 až 14 ,ale dost záleží na značce ( z důvodu číslování).
 3. Tak sestavy: není nic jednodužšího než provléknou 5-gramové olovo s dírkou , 2x provléknout kousek (cca1-2cm) ventilkové gumičky a na zbytek navázet háček. Žádné "půlbalatony" ,či páternostry, v jednoduchosti je síla , kterou využijete převážně s rybou ve vázce, o každou věc (krmítko ,druhý háček....) můžete zavadit o překážku a o ryb bleskurychle přijít !!
 4. Na háček zkoušíme klasiky. Schválně se zamyslete a hádejte. Ano je to tak. nebude to nic jednoduššího než ,pařená houska pokapaná maggi (či bez maggi), vařené kolínko s voňavou strouhankou, zrno kukuřice, vnitřek ,bo kulička z chleba..je toho spousta...,ale v jednoduchosti je síla ;)
 5. Jako poslední k připomenutí mě napadá místo rybolovu ,jelikož máme krátký prut a relativně "silný" vlasec musíte toho využít !! Prochytáváme místa u spadlých stromů ,oka v leknínech nebo jiná zapadlá místa. Lovíme blízko břehu ,nedupejte a snažte se být co nejvíce diskrétní a uvidíte ce se splete za krasavce , pro spestření můžeme prohodit hrstičkou kukuřice, pařené housky ,namočeného chleba ,brambor ,či kukuřičným šrotem se strouhankou.

 

 

Doufám ,že se Vám tento článek líbil ,je to trochu nostalgie, ale je to krásný si takhle někdy posedět a třeba 2 hodiny v klidu v málo dotčené přírodě čekat na pohyb předšpičkového čihátka. Nejradši bych se vrátil dál ,do dob Oty Pavla, ale to je v dnešní době skoro "pasé".. určitě to někdy vyzkoušejte, je to krása !!!......děkuji za přečtení ,Šlapeto.

Průměrná známka: 1,80

Komentář ke článku (26)

Feeder-trochu teorie o vlascích (kmenových)

20.3.2009 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz 1. Vlasec je asi nejdůležitější součást rybářovy udice.  Ale u feedera je zvlášť důležité vybrat ten správný. Aby měl velkou nostost v uzlu i při malém průměru , aby byl poddajný a hlavně se nesmí kroutit, jak má vlasec na feeder velkou paměť je velké riziko zlomení špičky !! Ze své zkušensti ,když jsem takhle s vlascem od Berkley zlomil hned 2 feeder špičky nového proutku Colmic Valiant. Na různé druhy feederových kmenů se používají různé průměry . Tak to trošku shrnu.                            
 2. materiály ze kterých se vyrábějí:  Moderní vlasce se vyrábějí především z nylonu , polyethylenu a dalších polymerů. Nejčastěji jde o monofilamenty, tedy jednoduchá vlákna. V poslední době se však začínají prosazovat i tzv. splétané šňůry. Ty jsou při stejném průměru pevnější, zato méně pružné.                                                                                                               
 3. Vlasce na určitý druh prutu:
 • feeder medium-light: Jsou to pruty ,na něchž nám bude stačit průměr 0,18. Na tento průměr se dá vytáhnout už ledajaká ryba. Je to velikost ještě velmi malá ,aby jí ryba v celkem "zakalené " vodě zahlédla. Můžeme na ní v klidu unavit i nějakou 70ku kapra. Někdo mi nejspíš nevěří a je zvyklí ,že na "jejich " rybníce jim 50ky kapři trhají 0,30 vlasce. Ale věřte že takovou 50cm na feedera zvládnete i na 0,14 forpas, pokud nebude v okolí nějak moc vázek.                                                            
 • feeder heavy: Při chytání s těmito pruty už očekáváme záběr od velké ryby. Proto volíme raději silější průměr ,který by se měl pohybovat okolo 0,20 a výš , osobně "vetší" ryby chytám na 0,22 kmen a 0,20 forpas. Na stojaté vodě téměř bez vázek je to tutovka o kterou se při správném seřízení brzdy nemusíme bát ani výpadků například amura.                          
 • picker: Pikrů jsou 2 druhy ,které se liší hlavně vrhací zátěží. Na ty tužší (20-60 gramů) bych volil něco obdobného jako na feeder light tj. něco kolem 0,16. S těmito pruty chytáme především na stojatých vodách nebo na řece kousek od břehu. proto neočekáváme "větší" rybu ,ale i kdyby přišla ,což není zas tak neobvyklé ta 0,16 jí při velmi dobře seřízené brzdě a citu v rukou udrží :-). Další pickry se dělají v gramáži od 5-20 gramů. Podle mě to jsou WP ,ale radši to nazvem pouze jemným pickrem. Jsou to pruty především na bílou rybu ,ryby okolo půl kila převažují ,proto se nebojte zjemnit až na 0,12 až na 0,14 na kmen. Pruty jsou hodně měkké a tak vám velice pomůžou i při tahání větší ryby např. 2kilového násaďáka . Osobně bych šel raději do 0,14 z důvodu universality použitých forpasů, protože 0,10 ve vázkách už může být problém i na cejna +- 40 cm...
 1. Mnou doporučené vlasce: osobně mám ze zkušenosti vytipováno pár vlasců.
 •  Colmic Fendreel: tento vlasec se mi na feedera osvědšil asi nejvíce, zkoušel jsem ho i na plavanou ,ale ani po roce chytání a dvou odmaštění se pořád špatně potápěl. Je to poddajný vlasec s opravdu výbornou nosností v uzlu a ještě lepší mimo něj. je opravdu velký problém ho servat např. ze stomu ,nebo i urvat nějakou vázku. Vlasec se nekroutí a nemá téměř žádnou paměť...Jen co bych mu vytkl je cena za 150metrovou cívku 0,168 zaplatíte nekřesťanských cca 227 kč :-)
 •  Konger steelon: Tento vlasec jsem zakoupil jako první na svůj první feeder průměr měl 0,18. A vydržel mi neskutečně 2 žádné překrucování ,smyčky nijak zvlášť se nerval, ale po 2 sezónách ho bylo nutné vyměnit. proto jsme koupil na svůj druhý feeder na větší ryby také tento vlasec ,ale o průměru 0,22. A zatím se mi nejeví vůbec dobře je tvrdý , nepoddajný a docela se kroutí. Cena byla za 150mts nějakých 80 kč- což je super...
 • Trabucco Tournament tough: Čirý až bílý vlasec značky trabucco , odchytána jedna sezóna a je potřba ho vyměnit . Ale i tak bych ho doporučil ,protože cena je na kvalitu velice dobrá..Za nějakých 150 korun máte 150 metrů...
 1. myslím ,že tento článek pomůže hlavně začínajícím rybářům ,kteří nejsou zatím tak zasvědceni do feedrového chytání jako já a mnoho dalších ..přeji dobrý výběr a málo utržených háčků s novým vlascem .

                      S pozdravem šlapeto...        :-)))))

 

Průměrná známka: 2,50

Komentář ke článku (6)

Angličtina = věčný problém pro nediplomované :-)

18.3.2009 NOVINKA Angličtina :), Trvalý odkaz

 1. Angličtia je v dnešní době světový jazyk, nebylo tomu tak ale i dříve. Většina z Vás byla na základce odchovávaná Ruštinou, tento slovanský jazyk, ale dávno stratil svou váhu a tak se s ním domluvíte pouze v Rusku a v posovětských zemích (Ukrajina,Maldávie...). A to už s obtížemi ,protože postupem času se od ruštiny začali odlišovat.                                                                                                                                                                                                                
 2. Jelikož je tento blog převážně rybářským, začneme s rybářskými věcmi a všemu co se vody a ryb týká...
 3. uplně základní ,do kategorií nezařaditelné :
 • Rybář= fisher , anger, fisheman(fish hunter)
 • lovec=hunter (myslivec)
 • ryba=fish
 • rybářský ,rybolov=fishing
 1. rybářské náčiní:
 • Rybářské náčiní= fishing tackle
 • naviják= reel (s)
 • prut= rod
 • vlasec= fishing line
 • háček= hook (s)
 • podběrák  = landing net
 • přední brzda = front drag
 • zadní brzda = rear drag
 1. rybářské nástrahy:
 • nástraha= baits
 • žížala= earth worm
 • červ= worm
 • pečivo= bread
 • kukuřice= corn ( sweet corn)
 • boilies= boilies
 • vanilka= vanilla
 • krab = crab
 1. Konečně rybí druhy...:
 • kapr= carp
 • amur = grasscarp
 • plotice = roach
 • cejn= bream
 • cejnek= white bream
 • štika =pike
 • okoun= bass , perch
 •  
 • sumec= catfish
 • candát = pikeperch
 • jeseter= sturgeon
 • karas= crucian carp
 • mník= burbot
 • úhoř= eel
 • lín= tench
 • parma= barbel
 • sumeček americký = bullhead
 • ouklej= minnov
 1. A jako poslední bude voda a její okolí:
 • voda= water
 • leknín= water lily
 • rákos= reed
 • kačenka= duck
 • kačer= drake
 • tráva= grass
 • slávka= mussel
 • bahno = mud
 1. Už mě víc důležitých věcí nanapadá....Tak Vám to snad pomůže..Námitky a připomínky pište do diskuse

S pozdravem pisálek Šlapeto..:-)

Průměrná známka: 1,79

Komentář ke článku (49)

Vltava 5 - Podolské přístaviště

Už párkrát jsem navštívil tuto zátoku na Vltavě uprostřed Prahy.Bude to nejspíš tím ,že jí mám 10 minut od domova a většinou jsem na ní nějakého toho cejna chytil.Tak mi nedalo nenapsat o ní pár řádků,když tady mám tu možnost.

 

Nachází se přímo v centru Prahy ,tudíž je dostupná několika MHD prostředky, jezdí k ní několik tramvají a autobus.Radši je vyjmenuji: Tramvaj číslo 3, 16, 17, 21 bus č. 148 a na noční rybolov se svezete tramvají číslo 52.

 

Je to revír s velice členitým dnem a velkou výhodou zde je loďka , kterou my, chudí študáci ( :-) ) nemáme, proto se musíme spokojit s chytáním ze břehu.

 

Jelikož je to stojátá voda. Dá se zde chytat na jakýkoli způsob. Osobně upřednostňuju feeder z důvodu velkého výskytu cejnů, kteří sajou ze dna, ale i plavačka zde není k zahození. Dá se zde zachytat s bičem mraky ouklejí a plotiček. 

 

Krmení  : požívám tmavé s velkým počtem živé násrahy, na háček červíky jak v létě tak na jaře a na podzim.

 

Místa: Je zde jedno nejlepší místo ,na kterém se dá chytat i za větru. Je dole,hned u vody ale je pouze pro jednoho rybáře.Dá se z too místa dohodit kamkoli ,ale vůbec to není potřeba,nalevo od místa je propadlina (cca 8-10mts) kde se většinou ryby drží. Ostatní místa jsou prakticky stejná ze zídky je nejlepší chytat až u protějších loděk (nejspíš největší hloubka).

 

Osazení ryb:  Asi nejhojněji se zde vyskytuje cejn velký a cejnek malý ve velikosti cca 30cm,poté menší kapříci,ježdíci,oukleje,okouni a v létě jsou vidět mraky bolenů různých velikostí....

 

 

Přeji úspěšný lov . A hlavně odreagování od práce....

                                                      s Pozdravem Šlapeto

Průměrná známka: 2,06

Komentář ke článku (14)