Šlapetův rybářský deník

Feeder-trochu teorie o navijácích

16.3.2009 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz

 1. První článek shlédlo celkem dost lidí, doufám ,že ještě shlédne ....Že pomůže začátečníkům k vybírání proutků,proto jsem napsal další díl, tentokráte o navijácích.                                                                                                                                                                                                 
 2. Máme důležitá kritéria při výběru navijáku.Nejdůležitější je určit na jaký prut by měl pasovat.Jak velké ryby na něj "budeme" tahat (nikdy nemůžeme určit,ale alespoň tak orientačně) .Nebudu Vám radit ,jestli přední brzdu nebo zadní to je o zvycích každého soudruha.Samozřejmě ,vystačíme si s "jakýmkoli" ,ale poté se může stát ,že v důsledku necitlivé brzdy,vlasci zařízlém v rolničce nebo zachytnutém pod cívku o rybu příjdeme, a vězte,že by to byla zrovna ta nejvetší a nejhezčí ryba.
 3. V dnešní době se ceny "slušnějších" navijáků  pohybují kolem 700-4000 kč. Osobně se držím někde v nižším středu (1500) a když člověk opravdu pečlivě vybírá sežene slušné zboží za Jemu zvolenou cenu.
 4. Teď se pokusím vyjmenovat všechny typy navijáků a k nim přiřadit určitý druh prutu ,nebo obráceně.
 • Picker (WP): Jsou to kratší pruty ,na nichž nepředpokládáme velké ryby a daleké hody, tudíž stačí menší cívka ,bohatě si vystačíme s velikostí 2500-3000, větší velikosti by mohly způsobit převažování ,bolest zápěstí a v neposlední řadě by vypadaly "megalomansky" (držím -li se pravidla,"co je malé,to je roztomilé"). Na tyto pruty bych volil naviják s velkým rozsahem brzdy, protože používáme slabší vlasce a chytáme kousek od břehu. Přední nebo zadní nehraje velkou roli,ikdyž...
 • Feeder medium-light: Jsme u nejrozšířenější skupiny prutů. Zde máme možnost velkého výběru, jak velikosti cívek tak způsobu a počtu brzd. Jako nejideálnější varianta se mi jevý "bojová brzda" a matchová cívka velikosti 4000. Je to asi to neuniversálnější co lze použít. Dále se mi líbí varanta baitrunneru,...proč? Už se vám někdy stalo ,že jste skákali za prutem nebo pro něj lezli do vody? Že Ne, tak to buďte rádi, na Podzim to není nic příjemného,přitom stačilo jen být u prutů nebo nezdolávat druhou rybu nebo nevykonávat ranní potřebu. Není to málo, všechny tyto úkony by jste mohli dělat (nedělat) kdyby jste měli baitrunner, stačí překlopit páčkou a o volnost vlasce je postaráno. Poté se nabízí varianta klasické jedné brzdy.Buď přední ,nebo zadní ,ale nešel bych pod velikost cívky 4000.                                                                                                                                                                                                       
 • Feeder heavy: Tyto klacky používáme především na velké ryby a silně proudné řeky . Některé svou tuhostí mohou konkurovat kaprařským děličkám. Délka náhozů a velikost ryb je velmi podobá, proto se nebojíme velikosti .S cívkou 6000 a více nic nezkazíme! . Do těchto navijáků se už můžeme pořádně opřít a taky navíjení bude rychlejší jak u menších. Určitě zde využijete baitrunner, předevnším při chytaní "mega" kaprů na řekách a na soukromých revírech.
 1. Doufám ,že se tento článek líbí a pomůže začínajícím feederařům....Své připomínky PIŠTE do diskuze...
 2. Hodně zdaru při smlouvání a rybolovu samotném....Sesmolil šlapeto...díky za dobrou známku ,přečtení a komentář...

Průměrná známka: 2,25

Komentář ke článku (8)

Anketa:Mám psát dál?
A) Ano..proč ne? 76%
B) Ne...proč Ano?(uveď důvod) 24%
Hlasovalo 55 čtenářů.

Krmení na Jaro-Podzim

14.3.2009 NOVINKA Krmení, Trvalý odkaz

 1. Tohle krmení je použitelné hlavně ve studenějších měsících ,když je voda čistá, studená a ryby opatrné.
 2. budeme potřebovat:5/16 Traper Jezero
 • 2/16 pražená řepka
 • 2-3/16 kukuřičný šrot
 • 2/16 struhanka(nejlépe ze sladkého pečiva)
 • 1-2/16 Lorpio kapr (ořech nebo secret)
 • 4/16 tmavé hlíny.
 • krabička kukel a půl krabičky červů
 • pro spestření kukuřice z plechovky (Bondeule)
 1. postup přípravy: Smícháme vše kromě kukel ,červů a kukuřice.
 • Přidáme vodu (nejlépe sladkou ,ředěnou melasou)
 • necháme odstát shruba 30minut
 • poté přidáme zbývající ingredience
 1. A můžeme krmit. Z jara to nepřeháníme s množstvým,ryby nejsou zvyklý futrovat se ve velkým množství, tím pádem by hodně mohlo znamenat málo ryb....Petrův zdar

Průměrná známka: 3,29

Komentář ke článku (7)

Krmení na léto

14.3.2009 NOVINKA Krmení, Trvalý odkaz

 1. Toto krmení je vhodné hlavně na teplé měsíce na ryby větších rozměrů,hodí se jak na feedera tak na přehloubenou až cca 5cm nadednem plavanou...
 2. budeme potřebovat :
 • 6/16 Lorpio Jezero
 • 2-4/16 kuku šrot
 • 2-3/16 strouhanka (nejlépe z celozrného pečiva)
 • 6/16 vařený partikl (kukuřice z plechovky, vařená řepka a konopí )
 • +červi a kukly  
 1. postup:     
 • Sůché složky smícháme s vodou a necháme stát tak 1/2 hodiny.Poté přidáme partikl a červi.
 1. dodatek: Při přidávání vody počitejte s vodou v partiklu, aby z toho nebylo břečka .      
 2. Je to krmení, které je levnější než původní a myslím ,že na větší ryby o dost účinější než základní Lorpio ,protože nepřilákává tolik menších ryb.             

 

 

Průměrná známka: 1,80

Komentář ke článku (9)

Feeder-trochu teorie o prutech

14.3.2009 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz





 1. "Feeder" pochází z anglického slova "krmič". Angličtí rybáři nástavcem na špičce zjišťovali, zda jim ryby najely do krmení. Tento způsob lovu se u nás začal masově prosazovat zhruba před 10 lety. Dnes už má feeder každý moderní rybář*.
 2. Feeder je označení pro pruty s indikátorem záběru měkkou špičkou.Dělí se na několik druhů ,ale všechny fungují na stejném principu. Základní rozdělení je podle délky a vrhací zátěži: 
 • feeder light-medium: Jsou to pruty v délkách většinou od 3,30 do 3,90 metrů. Mají nejuniversálnější použití.Hodí se jak na chytání na stojaté vodě tak na proudnějsích řekách. Dodávají se většinou s několika výměnnými špičkami od opravdu jemných 0,5 oz až po silné 3oz. Ryby se na ně dají vytáhnout také různé od drobotiny na light přez cejny a kapříky průměrné velikosti až po Krásné trofejní ryby chytané vlasovou metodou.
 • feeder heavy: Jeho využití vidím hlavně na širších ,silně tekoucích řekách jako je :Labe, Vltava , v některých částích Dyje a určitě i další...Chytají se na ně už větší ryby, protože zážitek tahání menší (10-15cm) plotice už není tak dobrý jako u medium či light. Prodává se hlavně v délce 3,9 , ale dají se sehnat i 4,20 či dokonce 4,50.
 • picker:  Jsou to pruty ,které mají jen o trochu menší Vrhací zátěž než feeder medium ,ale hlavní znak tohoto prutu je velikost ,jenž nedosahuje větších rozměrů než 3 metry a bývá to pouze 2-díl. Vrh. zátěž bývá kelom 20 až 60 gramů. pruty jsou vhodné na chytání na stojatých vodách nabo poblíž břehu na řekách. Přes svoji délku si nemyslím ,že je moc vhodný na mini rybky, na ty bych doporučil WP...
 • Winklepicker: To je proutek menších rozměrů dorůstá se délky od 1,80-3,00 metrů . Je vhodný zejména na stojaté vody k chytání do 20metrů od břehu, vrhací zátěž se pohybuje kolem 5-15 ,2-10  gramů ... Což zajišťuje velký zážitek z ulovené ryby i menších rozměrů,ale zdolávání kapitálního úlovku na velmi slabý vlasec, který se zpravidla používá, je potřeba opravdu pevných nervů, jak o rybu tak i o prut.
 1. Takže máte z čeho vybírat . Osobně bych pro začátečníka volil proutek Feeder medium(popř. light) v délce 3,6 . Je dobrá jak na stojaté vody , tak na řeky. Je to to nejuniversálnější řešení začátků....
 2. Hodně zdaru při výběru a hlavně při rybolovu samotným, uvidíte, že se ho jentak nevzdáte...

 

 

        V dalších dílech si povíme o navijácích ,vlascích, háčcích, návazcích....máte se na co těšit.

Z vlasntní hlavy sesmolis Šlapeto...Díky za přečtení,komentář a slušnou známku :-)))

 

Průměrná známka: 1,94

Komentář ke článku (18)

Anketa:Líbí??
A) Ano,jen tak dál 86%
B) Ne,prď na další díly(důvod uveď v Diskusi) 14%
Hlasovalo 35 čtenářů.

Známkování blogů,fotek,článků

14.3.2009 NOVINKA PatlaMatla, Trvalý odkaz

Jen co sem si tento blog založil,dal tam první "článek o Blogu"..Hned mi tam nějakej ftipálek dal známku 5.Třeba jsem si jí zasloužil ,ale spíš si myslim ,že je to jen opravdu jen ftipálek.Když tak občas kouknu do fotek na MRK.cz,je tam třeba několik známek 5 a když dám jedničku,změní se to na 3 (5+1=6,  6/2=3).Co si o tom myslíte?

Průměrná známka: 1,33

Komentář ke článku (14)

Anketa:Jak to ti známkující myslí?
A) Dílo (fotka,článek...) je opravdu strašná 14%
B) 5-ku si jen tak něco nezaslouží,jsou to "vtipálci" 81%
C) Překliknutí 5%
Hlasovalo 21 čtenářů.