Šlapetův rybářský deník

Feeder-trochu teorie o vlascích (kmenových)

20.3.2009 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz 1. Vlasec je asi nejdůležitější součást rybářovy udice.  Ale u feedera je zvlášť důležité vybrat ten správný. Aby měl velkou nostost v uzlu i při malém průměru , aby byl poddajný a hlavně se nesmí kroutit, jak má vlasec na feeder velkou paměť je velké riziko zlomení špičky !! Ze své zkušensti ,když jsem takhle s vlascem od Berkley zlomil hned 2 feeder špičky nového proutku Colmic Valiant. Na různé druhy feederových kmenů se používají různé průměry . Tak to trošku shrnu.                            
 2. materiály ze kterých se vyrábějí:  Moderní vlasce se vyrábějí především z nylonu , polyethylenu a dalších polymerů. Nejčastěji jde o monofilamenty, tedy jednoduchá vlákna. V poslední době se však začínají prosazovat i tzv. splétané šňůry. Ty jsou při stejném průměru pevnější, zato méně pružné.                                                                                                               
 3. Vlasce na určitý druh prutu:
 • feeder medium-light: Jsou to pruty ,na něchž nám bude stačit průměr 0,18. Na tento průměr se dá vytáhnout už ledajaká ryba. Je to velikost ještě velmi malá ,aby jí ryba v celkem "zakalené " vodě zahlédla. Můžeme na ní v klidu unavit i nějakou 70ku kapra. Někdo mi nejspíš nevěří a je zvyklí ,že na "jejich " rybníce jim 50ky kapři trhají 0,30 vlasce. Ale věřte že takovou 50cm na feedera zvládnete i na 0,14 forpas, pokud nebude v okolí nějak moc vázek.                                                            
 • feeder heavy: Při chytání s těmito pruty už očekáváme záběr od velké ryby. Proto volíme raději silější průměr ,který by se měl pohybovat okolo 0,20 a výš , osobně "vetší" ryby chytám na 0,22 kmen a 0,20 forpas. Na stojaté vodě téměř bez vázek je to tutovka o kterou se při správném seřízení brzdy nemusíme bát ani výpadků například amura.                          
 • picker: Pikrů jsou 2 druhy ,které se liší hlavně vrhací zátěží. Na ty tužší (20-60 gramů) bych volil něco obdobného jako na feeder light tj. něco kolem 0,16. S těmito pruty chytáme především na stojatých vodách nebo na řece kousek od břehu. proto neočekáváme "větší" rybu ,ale i kdyby přišla ,což není zas tak neobvyklé ta 0,16 jí při velmi dobře seřízené brzdě a citu v rukou udrží :-). Další pickry se dělají v gramáži od 5-20 gramů. Podle mě to jsou WP ,ale radši to nazvem pouze jemným pickrem. Jsou to pruty především na bílou rybu ,ryby okolo půl kila převažují ,proto se nebojte zjemnit až na 0,12 až na 0,14 na kmen. Pruty jsou hodně měkké a tak vám velice pomůžou i při tahání větší ryby např. 2kilového násaďáka . Osobně bych šel raději do 0,14 z důvodu universality použitých forpasů, protože 0,10 ve vázkách už může být problém i na cejna +- 40 cm...
 1. Mnou doporučené vlasce: osobně mám ze zkušenosti vytipováno pár vlasců.
 •  Colmic Fendreel: tento vlasec se mi na feedera osvědšil asi nejvíce, zkoušel jsem ho i na plavanou ,ale ani po roce chytání a dvou odmaštění se pořád špatně potápěl. Je to poddajný vlasec s opravdu výbornou nosností v uzlu a ještě lepší mimo něj. je opravdu velký problém ho servat např. ze stomu ,nebo i urvat nějakou vázku. Vlasec se nekroutí a nemá téměř žádnou paměť...Jen co bych mu vytkl je cena za 150metrovou cívku 0,168 zaplatíte nekřesťanských cca 227 kč :-)
 •  Konger steelon: Tento vlasec jsem zakoupil jako první na svůj první feeder průměr měl 0,18. A vydržel mi neskutečně 2 žádné překrucování ,smyčky nijak zvlášť se nerval, ale po 2 sezónách ho bylo nutné vyměnit. proto jsme koupil na svůj druhý feeder na větší ryby také tento vlasec ,ale o průměru 0,22. A zatím se mi nejeví vůbec dobře je tvrdý , nepoddajný a docela se kroutí. Cena byla za 150mts nějakých 80 kč- což je super...
 • Trabucco Tournament tough: Čirý až bílý vlasec značky trabucco , odchytána jedna sezóna a je potřba ho vyměnit . Ale i tak bych ho doporučil ,protože cena je na kvalitu velice dobrá..Za nějakých 150 korun máte 150 metrů...
 1. myslím ,že tento článek pomůže hlavně začínajícím rybářům ,kteří nejsou zatím tak zasvědceni do feedrového chytání jako já a mnoho dalších ..přeji dobrý výběr a málo utržených háčků s novým vlascem .

                      S pozdravem šlapeto...        :-)))))

 

Průměrná známka: 2,50

Komentář ke článku (6)