Feeder-trochu teorie o vlascích (kmenových)
- Vlasec je asi nejdůležitější součást rybářovy udice. Ale u feedera je zvlášť důležité vybrat ten správný. Aby měl velkou nostost v uzlu i při malém průměru , aby byl poddajný a hlavně se nesmí kroutit, jak má vlasec na feeder velkou paměť je velké riziko zlomení špičky !! Ze své zkušensti ,když jsem takhle s vlascem od Berkley zlomil hned 2 feeder špičky nového proutku Colmic Valiant. Na různé druhy feederových kmenů se používají různé průměry . Tak to trošku shrnu.
- materiály ze kterých se vyrábějí: Moderní vlasce se vyrábějí především z nylonu , polyethylenu a dalších polymerů. Nejčastěji jde o monofilamenty, tedy jednoduchá vlákna. V poslední době se však začínají prosazovat i tzv. splétané šňůry. Ty jsou při stejném průměru pevnější, zato méně pružné.
- Vlasce na určitý druh prutu:
- feeder medium-light: Jsou to pruty ,na něchž nám bude stačit průměr 0,18. Na tento průměr se dá vytáhnout už ledajaká ryba. Je to velikost ještě velmi malá ,aby jí ryba v celkem "zakalené " vodě zahlédla. Můžeme na ní v klidu unavit i nějakou 70ku kapra. Někdo mi nejspíš nevěří a je zvyklí ,že na "jejich " rybníce jim 50ky kapři trhají 0,30 vlasce. Ale věřte že takovou 50cm na feedera zvládnete i na 0,14 forpas, pokud nebude v okolí nějak moc vázek.
- feeder heavy: Při chytání s těmito pruty už očekáváme záběr od velké ryby. Proto volíme raději silější průměr ,který by se měl pohybovat okolo 0,20 a výš , osobně "vetší" ryby chytám na 0,22 kmen a 0,20 forpas. Na stojaté vodě téměř bez vázek je to tutovka o kterou se při správném seřízení brzdy nemusíme bát ani výpadků například amura.
- picker: Pikrů jsou 2 druhy ,které se liší hlavně vrhací zátěží. Na ty tužší (20-60 gramů) bych volil něco obdobného jako na feeder light tj. něco kolem 0,16. S těmito pruty chytáme především na stojatých vodách nebo na řece kousek od břehu. proto neočekáváme "větší" rybu ,ale i kdyby přišla ,což není zas tak neobvyklé ta 0,16 jí při velmi dobře seřízené brzdě a citu v rukou udrží :-). Další pickry se dělají v gramáži od 5-20 gramů. Podle mě to jsou WP ,ale radši to nazvem pouze jemným pickrem. Jsou to pruty především na bílou rybu ,ryby okolo půl kila převažují ,proto se nebojte zjemnit až na 0,12 až na 0,14 na kmen. Pruty jsou hodně měkké a tak vám velice pomůžou i při tahání větší ryby např. 2kilového násaďáka . Osobně bych šel raději do 0,14 z důvodu universality použitých forpasů, protože 0,10 ve vázkách už může být problém i na cejna +- 40 cm...
- Mnou doporučené vlasce: osobně mám ze zkušenosti vytipováno pár vlasců.
- Colmic Fendreel: tento vlasec se mi na feedera osvědšil asi nejvíce, zkoušel jsem ho i na plavanou ,ale ani po roce chytání a dvou odmaštění se pořád špatně potápěl. Je to poddajný vlasec s opravdu výbornou nosností v uzlu a ještě lepší mimo něj. je opravdu velký problém ho servat např. ze stomu ,nebo i urvat nějakou vázku. Vlasec se nekroutí a nemá téměř žádnou paměť...Jen co bych mu vytkl je cena za 150metrovou cívku 0,168 zaplatíte nekřesťanských cca 227 kč :-)
- Konger steelon: Tento vlasec jsem zakoupil jako první na svůj první feeder průměr měl 0,18. A vydržel mi neskutečně 2 žádné překrucování ,smyčky nijak zvlášť se nerval, ale po 2 sezónách ho bylo nutné vyměnit. proto jsme koupil na svůj druhý feeder na větší ryby také tento vlasec ,ale o průměru 0,22. A zatím se mi nejeví vůbec dobře je tvrdý , nepoddajný a docela se kroutí. Cena byla za 150mts nějakých 80 kč- což je super...
- Trabucco Tournament tough: Čirý až bílý vlasec značky trabucco , odchytána jedna sezóna a je potřba ho vyměnit . Ale i tak bych ho doporučil ,protože cena je na kvalitu velice dobrá..Za nějakých 150 korun máte 150 metrů...
- myslím ,že tento článek pomůže hlavně začínajícím rybářům ,kteří nejsou zatím tak zasvědceni do feedrového chytání jako já a mnoho dalších ..přeji dobrý výběr a málo utržených háčků s novým vlascem .
S pozdravem šlapeto... :-)))))
Angličtina = věčný problém pro nediplomované :-)
- Angličtia je v dnešní době světový jazyk, nebylo tomu tak ale i dříve. Většina z Vás byla na základce odchovávaná Ruštinou, tento slovanský jazyk, ale dávno stratil svou váhu a tak se s ním domluvíte pouze v Rusku a v posovětských zemích (Ukrajina,Maldávie...). A to už s obtížemi ,protože postupem času se od ruštiny začali odlišovat.
- Jelikož je tento blog převážně rybářským, začneme s rybářskými věcmi a všemu co se vody a ryb týká...
- uplně základní ,do kategorií nezařaditelné :
- Rybář= fisher , anger, fisheman(fish hunter)
- lovec=hunter (myslivec)
- ryba=fish
- rybářský ,rybolov=fishing
- rybářské náčiní:
- Rybářské náčiní= fishing tackle
- naviják= reel (s)
- prut= rod
- vlasec= fishing line
- háček= hook (s)
- podběrák = landing net
- přední brzda = front drag
- zadní brzda = rear drag
- rybářské nástrahy:
- nástraha= baits
- žížala= earth worm
- červ= worm
- pečivo= bread
- kukuřice= corn ( sweet corn)
- boilies= boilies
- vanilka= vanilla
- krab = crab
- Konečně rybí druhy...:
- kapr= carp
- amur = grasscarp
- plotice = roach
- cejn= bream
- cejnek= white bream
- štika =pike
- okoun= bass , perch
- sumec= catfish
- candát = pikeperch
- jeseter= sturgeon
- karas= crucian carp
- mník= burbot
- úhoř= eel
- lín= tench
- parma= barbel
- sumeček americký = bullhead
- ouklej= minnov
- A jako poslední bude voda a její okolí:
- voda= water
- leknín= water lily
- rákos= reed
- kačenka= duck
- kačer= drake
- tráva= grass
- slávka= mussel
- bahno = mud
- Už mě víc důležitých věcí nanapadá....Tak Vám to snad pomůže..Námitky a připomínky pište do diskuse
S pozdravem pisálek Šlapeto..:-)
Komentář ke článku (49)
Vltava 5 - Podolské přístaviště
Už párkrát jsem navštívil tuto zátoku na Vltavě uprostřed Prahy.Bude to nejspíš tím ,že jí mám 10 minut od domova a většinou jsem na ní nějakého toho cejna chytil.Tak mi nedalo nenapsat o ní pár řádků,když tady mám tu možnost.
Nachází se přímo v centru Prahy ,tudíž je dostupná několika MHD prostředky, jezdí k ní několik tramvají a autobus.Radši je vyjmenuji: Tramvaj číslo 3, 16, 17, 21 bus č. 148 a na noční rybolov se svezete tramvají číslo 52.
Je to revír s velice členitým dnem a velkou výhodou zde je loďka , kterou my, chudí študáci ( :-) ) nemáme, proto se musíme spokojit s chytáním ze břehu.
Jelikož je to stojátá voda. Dá se zde chytat na jakýkoli způsob. Osobně upřednostňuju feeder z důvodu velkého výskytu cejnů, kteří sajou ze dna, ale i plavačka zde není k zahození. Dá se zde zachytat s bičem mraky ouklejí a plotiček.
Krmení : požívám tmavé s velkým počtem živé násrahy, na háček červíky jak v létě tak na jaře a na podzim.
Místa: Je zde jedno nejlepší místo ,na kterém se dá chytat i za větru. Je dole,hned u vody ale je pouze pro jednoho rybáře.Dá se z too místa dohodit kamkoli ,ale vůbec to není potřeba,nalevo od místa je propadlina (cca 8-10mts) kde se většinou ryby drží. Ostatní místa jsou prakticky stejná ze zídky je nejlepší chytat až u protějších loděk (nejspíš největší hloubka).
Osazení ryb: Asi nejhojněji se zde vyskytuje cejn velký a cejnek malý ve velikosti cca 30cm,poté menší kapříci,ježdíci,oukleje,okouni a v létě jsou vidět mraky bolenů různých velikostí....
Přeji úspěšný lov . A hlavně odreagování od práce....
s Pozdravem Šlapeto
Komentář ke článku (14)
Feeder-trochu teorie o navijácích
- První článek shlédlo celkem dost lidí, doufám ,že ještě shlédne ....Že pomůže začátečníkům k vybírání proutků,proto jsem napsal další díl, tentokráte o navijácích.
- Máme důležitá kritéria při výběru navijáku.Nejdůležitější je určit na jaký prut by měl pasovat.Jak velké ryby na něj "budeme" tahat (nikdy nemůžeme určit,ale alespoň tak orientačně) .Nebudu Vám radit ,jestli přední brzdu nebo zadní to je o zvycích každého soudruha.Samozřejmě ,vystačíme si s "jakýmkoli" ,ale poté se může stát ,že v důsledku necitlivé brzdy,vlasci zařízlém v rolničce nebo zachytnutém pod cívku o rybu příjdeme, a vězte,že by to byla zrovna ta nejvetší a nejhezčí ryba.
- V dnešní době se ceny "slušnějších" navijáků pohybují kolem 700-4000 kč. Osobně se držím někde v nižším středu (1500) a když člověk opravdu pečlivě vybírá sežene slušné zboží za Jemu zvolenou cenu.
- Teď se pokusím vyjmenovat všechny typy navijáků a k nim přiřadit určitý druh prutu ,nebo obráceně.
- Picker (WP): Jsou to kratší pruty ,na nichž nepředpokládáme velké ryby a daleké hody, tudíž stačí menší cívka ,bohatě si vystačíme s velikostí 2500-3000, větší velikosti by mohly způsobit převažování ,bolest zápěstí a v neposlední řadě by vypadaly "megalomansky" (držím -li se pravidla,"co je malé,to je roztomilé"). Na tyto pruty bych volil naviják s velkým rozsahem brzdy, protože používáme slabší vlasce a chytáme kousek od břehu. Přední nebo zadní nehraje velkou roli,ikdyž...
- Feeder medium-light: Jsme u nejrozšířenější skupiny prutů. Zde máme možnost velkého výběru, jak velikosti cívek tak způsobu a počtu brzd. Jako nejideálnější varianta se mi jevý "bojová brzda" a matchová cívka velikosti 4000. Je to asi to neuniversálnější co lze použít. Dále se mi líbí varanta baitrunneru,...proč? Už se vám někdy stalo ,že jste skákali za prutem nebo pro něj lezli do vody? Že Ne, tak to buďte rádi, na Podzim to není nic příjemného,přitom stačilo jen být u prutů nebo nezdolávat druhou rybu nebo nevykonávat ranní potřebu. Není to málo, všechny tyto úkony by jste mohli dělat (nedělat) kdyby jste měli baitrunner, stačí překlopit páčkou a o volnost vlasce je postaráno. Poté se nabízí varianta klasické jedné brzdy.Buď přední ,nebo zadní ,ale nešel bych pod velikost cívky 4000.
- Feeder heavy: Tyto klacky používáme především na velké ryby a silně proudné řeky . Některé svou tuhostí mohou konkurovat kaprařským děličkám. Délka náhozů a velikost ryb je velmi podobá, proto se nebojíme velikosti .S cívkou 6000 a více nic nezkazíme! . Do těchto navijáků se už můžeme pořádně opřít a taky navíjení bude rychlejší jak u menších. Určitě zde využijete baitrunner, předevnším při chytaní "mega" kaprů na řekách a na soukromých revírech.
- Doufám ,že se tento článek líbí a pomůže začínajícím feederařům....Své připomínky PIŠTE do diskuze...
- Hodně zdaru při smlouvání a rybolovu samotném....Sesmolil šlapeto...díky za dobrou známku ,přečtení a komentář...
A) | Ano..proč ne? | 76% | |
B) | Ne...proč Ano?(uveď důvod) | 24% |
Krmení na Jaro-Podzim
- Tohle krmení je použitelné hlavně ve studenějších měsících ,když je voda čistá, studená a ryby opatrné.
- budeme potřebovat:5/16 Traper Jezero
- 2/16 pražená řepka
- 2-3/16 kukuřičný šrot
- 2/16 struhanka(nejlépe ze sladkého pečiva)
- 1-2/16 Lorpio kapr (ořech nebo secret)
- 4/16 tmavé hlíny.
- krabička kukel a půl krabičky červů
- pro spestření kukuřice z plechovky (Bondeule)
- postup přípravy: Smícháme vše kromě kukel ,červů a kukuřice.
- Přidáme vodu (nejlépe sladkou ,ředěnou melasou)
- necháme odstát shruba 30minut
- poté přidáme zbývající ingredience
- A můžeme krmit. Z jara to nepřeháníme s množstvým,ryby nejsou zvyklý futrovat se ve velkým množství, tím pádem by hodně mohlo znamenat málo ryb....Petrův zdar