Šlapetův rybářský deník

Feeder-trochu teorie o vlascích (kmenových)

20.3.2009 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz 1. Vlasec je asi nejdůležitější součást rybářovy udice.  Ale u feedera je zvlášť důležité vybrat ten správný. Aby měl velkou nostost v uzlu i při malém průměru , aby byl poddajný a hlavně se nesmí kroutit, jak má vlasec na feeder velkou paměť je velké riziko zlomení špičky !! Ze své zkušensti ,když jsem takhle s vlascem od Berkley zlomil hned 2 feeder špičky nového proutku Colmic Valiant. Na různé druhy feederových kmenů se používají různé průměry . Tak to trošku shrnu.                            
 2. materiály ze kterých se vyrábějí:  Moderní vlasce se vyrábějí především z nylonu , polyethylenu a dalších polymerů. Nejčastěji jde o monofilamenty, tedy jednoduchá vlákna. V poslední době se však začínají prosazovat i tzv. splétané šňůry. Ty jsou při stejném průměru pevnější, zato méně pružné.                                                                                                               
 3. Vlasce na určitý druh prutu:
 • feeder medium-light: Jsou to pruty ,na něchž nám bude stačit průměr 0,18. Na tento průměr se dá vytáhnout už ledajaká ryba. Je to velikost ještě velmi malá ,aby jí ryba v celkem "zakalené " vodě zahlédla. Můžeme na ní v klidu unavit i nějakou 70ku kapra. Někdo mi nejspíš nevěří a je zvyklí ,že na "jejich " rybníce jim 50ky kapři trhají 0,30 vlasce. Ale věřte že takovou 50cm na feedera zvládnete i na 0,14 forpas, pokud nebude v okolí nějak moc vázek.                                                            
 • feeder heavy: Při chytání s těmito pruty už očekáváme záběr od velké ryby. Proto volíme raději silější průměr ,který by se měl pohybovat okolo 0,20 a výš , osobně "vetší" ryby chytám na 0,22 kmen a 0,20 forpas. Na stojaté vodě téměř bez vázek je to tutovka o kterou se při správném seřízení brzdy nemusíme bát ani výpadků například amura.                          
 • picker: Pikrů jsou 2 druhy ,které se liší hlavně vrhací zátěží. Na ty tužší (20-60 gramů) bych volil něco obdobného jako na feeder light tj. něco kolem 0,16. S těmito pruty chytáme především na stojatých vodách nebo na řece kousek od břehu. proto neočekáváme "větší" rybu ,ale i kdyby přišla ,což není zas tak neobvyklé ta 0,16 jí při velmi dobře seřízené brzdě a citu v rukou udrží :-). Další pickry se dělají v gramáži od 5-20 gramů. Podle mě to jsou WP ,ale radši to nazvem pouze jemným pickrem. Jsou to pruty především na bílou rybu ,ryby okolo půl kila převažují ,proto se nebojte zjemnit až na 0,12 až na 0,14 na kmen. Pruty jsou hodně měkké a tak vám velice pomůžou i při tahání větší ryby např. 2kilového násaďáka . Osobně bych šel raději do 0,14 z důvodu universality použitých forpasů, protože 0,10 ve vázkách už může být problém i na cejna +- 40 cm...
 1. Mnou doporučené vlasce: osobně mám ze zkušenosti vytipováno pár vlasců.
 •  Colmic Fendreel: tento vlasec se mi na feedera osvědšil asi nejvíce, zkoušel jsem ho i na plavanou ,ale ani po roce chytání a dvou odmaštění se pořád špatně potápěl. Je to poddajný vlasec s opravdu výbornou nosností v uzlu a ještě lepší mimo něj. je opravdu velký problém ho servat např. ze stomu ,nebo i urvat nějakou vázku. Vlasec se nekroutí a nemá téměř žádnou paměť...Jen co bych mu vytkl je cena za 150metrovou cívku 0,168 zaplatíte nekřesťanských cca 227 kč :-)
 •  Konger steelon: Tento vlasec jsem zakoupil jako první na svůj první feeder průměr měl 0,18. A vydržel mi neskutečně 2 žádné překrucování ,smyčky nijak zvlášť se nerval, ale po 2 sezónách ho bylo nutné vyměnit. proto jsme koupil na svůj druhý feeder na větší ryby také tento vlasec ,ale o průměru 0,22. A zatím se mi nejeví vůbec dobře je tvrdý , nepoddajný a docela se kroutí. Cena byla za 150mts nějakých 80 kč- což je super...
 • Trabucco Tournament tough: Čirý až bílý vlasec značky trabucco , odchytána jedna sezóna a je potřba ho vyměnit . Ale i tak bych ho doporučil ,protože cena je na kvalitu velice dobrá..Za nějakých 150 korun máte 150 metrů...
 1. myslím ,že tento článek pomůže hlavně začínajícím rybářům ,kteří nejsou zatím tak zasvědceni do feedrového chytání jako já a mnoho dalších ..přeji dobrý výběr a málo utržených háčků s novým vlascem .

                      S pozdravem šlapeto...        :-)))))

 

Průměrná známka: 2,50

Komentář ke článku (6)

Feeder-trochu teorie o navijácích

16.3.2009 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz

 1. První článek shlédlo celkem dost lidí, doufám ,že ještě shlédne ....Že pomůže začátečníkům k vybírání proutků,proto jsem napsal další díl, tentokráte o navijácích.                                                                                                                                                                                                 
 2. Máme důležitá kritéria při výběru navijáku.Nejdůležitější je určit na jaký prut by měl pasovat.Jak velké ryby na něj "budeme" tahat (nikdy nemůžeme určit,ale alespoň tak orientačně) .Nebudu Vám radit ,jestli přední brzdu nebo zadní to je o zvycích každého soudruha.Samozřejmě ,vystačíme si s "jakýmkoli" ,ale poté se může stát ,že v důsledku necitlivé brzdy,vlasci zařízlém v rolničce nebo zachytnutém pod cívku o rybu příjdeme, a vězte,že by to byla zrovna ta nejvetší a nejhezčí ryba.
 3. V dnešní době se ceny "slušnějších" navijáků  pohybují kolem 700-4000 kč. Osobně se držím někde v nižším středu (1500) a když člověk opravdu pečlivě vybírá sežene slušné zboží za Jemu zvolenou cenu.
 4. Teď se pokusím vyjmenovat všechny typy navijáků a k nim přiřadit určitý druh prutu ,nebo obráceně.
 • Picker (WP): Jsou to kratší pruty ,na nichž nepředpokládáme velké ryby a daleké hody, tudíž stačí menší cívka ,bohatě si vystačíme s velikostí 2500-3000, větší velikosti by mohly způsobit převažování ,bolest zápěstí a v neposlední řadě by vypadaly "megalomansky" (držím -li se pravidla,"co je malé,to je roztomilé"). Na tyto pruty bych volil naviják s velkým rozsahem brzdy, protože používáme slabší vlasce a chytáme kousek od břehu. Přední nebo zadní nehraje velkou roli,ikdyž...
 • Feeder medium-light: Jsme u nejrozšířenější skupiny prutů. Zde máme možnost velkého výběru, jak velikosti cívek tak způsobu a počtu brzd. Jako nejideálnější varianta se mi jevý "bojová brzda" a matchová cívka velikosti 4000. Je to asi to neuniversálnější co lze použít. Dále se mi líbí varanta baitrunneru,...proč? Už se vám někdy stalo ,že jste skákali za prutem nebo pro něj lezli do vody? Že Ne, tak to buďte rádi, na Podzim to není nic příjemného,přitom stačilo jen být u prutů nebo nezdolávat druhou rybu nebo nevykonávat ranní potřebu. Není to málo, všechny tyto úkony by jste mohli dělat (nedělat) kdyby jste měli baitrunner, stačí překlopit páčkou a o volnost vlasce je postaráno. Poté se nabízí varianta klasické jedné brzdy.Buď přední ,nebo zadní ,ale nešel bych pod velikost cívky 4000.                                                                                                                                                                                                       
 • Feeder heavy: Tyto klacky používáme především na velké ryby a silně proudné řeky . Některé svou tuhostí mohou konkurovat kaprařským děličkám. Délka náhozů a velikost ryb je velmi podobá, proto se nebojíme velikosti .S cívkou 6000 a více nic nezkazíme! . Do těchto navijáků se už můžeme pořádně opřít a taky navíjení bude rychlejší jak u menších. Určitě zde využijete baitrunner, předevnším při chytaní "mega" kaprů na řekách a na soukromých revírech.
 1. Doufám ,že se tento článek líbí a pomůže začínajícím feederařům....Své připomínky PIŠTE do diskuze...
 2. Hodně zdaru při smlouvání a rybolovu samotném....Sesmolil šlapeto...díky za dobrou známku ,přečtení a komentář...

Průměrná známka: 2,25

Komentář ke článku (8)

Anketa:Mám psát dál?
A) Ano..proč ne? 76%
B) Ne...proč Ano?(uveď důvod) 24%
Hlasovalo 55 čtenářů.

Feeder-trochu teorie o prutech

14.3.2009 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz

 1. "Feeder" pochází z anglického slova "krmič". Angličtí rybáři nástavcem na špičce zjišťovali, zda jim ryby najely do krmení. Tento způsob lovu se u nás začal masově prosazovat zhruba před 10 lety. Dnes už má feeder každý moderní rybář*.
 2. Feeder je označení pro pruty s indikátorem záběru měkkou špičkou.Dělí se na několik druhů ,ale všechny fungují na stejném principu. Základní rozdělení je podle délky a vrhací zátěži: 
 • feeder light-medium: Jsou to pruty v délkách většinou od 3,30 do 3,90 metrů. Mají nejuniversálnější použití.Hodí se jak na chytání na stojaté vodě tak na proudnějsích řekách. Dodávají se většinou s několika výměnnými špičkami od opravdu jemných 0,5 oz až po silné 3oz. Ryby se na ně dají vytáhnout také různé od drobotiny na light přez cejny a kapříky průměrné velikosti až po Krásné trofejní ryby chytané vlasovou metodou.
 • feeder heavy: Jeho využití vidím hlavně na širších ,silně tekoucích řekách jako je :Labe, Vltava , v některých částích Dyje a určitě i další...Chytají se na ně už větší ryby, protože zážitek tahání menší (10-15cm) plotice už není tak dobrý jako u medium či light. Prodává se hlavně v délce 3,9 , ale dají se sehnat i 4,20 či dokonce 4,50.
 • picker:  Jsou to pruty ,které mají jen o trochu menší Vrhací zátěž než feeder medium ,ale hlavní znak tohoto prutu je velikost ,jenž nedosahuje větších rozměrů než 3 metry a bývá to pouze 2-díl. Vrh. zátěž bývá kelom 20 až 60 gramů. pruty jsou vhodné na chytání na stojatých vodách nabo poblíž břehu na řekách. Přes svoji délku si nemyslím ,že je moc vhodný na mini rybky, na ty bych doporučil WP...
 • Winklepicker: To je proutek menších rozměrů dorůstá se délky od 1,80-3,00 metrů . Je vhodný zejména na stojaté vody k chytání do 20metrů od břehu, vrhací zátěž se pohybuje kolem 5-15 ,2-10  gramů ... Což zajišťuje velký zážitek z ulovené ryby i menších rozměrů,ale zdolávání kapitálního úlovku na velmi slabý vlasec, který se zpravidla používá, je potřeba opravdu pevných nervů, jak o rybu tak i o prut.
 1. Takže máte z čeho vybírat . Osobně bych pro začátečníka volil proutek Feeder medium(popř. light) v délce 3,6 . Je dobrá jak na stojaté vody , tak na řeky. Je to to nejuniversálnější řešení začátků....
 2. Hodně zdaru při výběru a hlavně při rybolovu samotným, uvidíte, že se ho jentak nevzdáte...

 

 

        V dalších dílech si povíme o navijácích ,vlascích, háčcích, návazcích....máte se na co těšit.

Z vlasntní hlavy sesmolis Šlapeto...Díky za přečtení,komentář a slušnou známku :-)))

 

Průměrná známka: 1,94

Komentář ke článku (18)

Anketa:Líbí??
A) Ano,jen tak dál 86%
B) Ne,prď na další díly(důvod uveď v Diskusi) 14%
Hlasovalo 35 čtenářů.